43. Yapı Fuarı’nda 1 Milyar Euro’luk iş hacmi yakalandı

Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise bölümünde birinci 5’te yer alan Yapı, İnşaat Gereçleri ve Teknolojileri Fuarı Yapı–Turkeybuild Istanbul’u toplamda 16.899 kişi ziyaret ederken, bu sayının yüzde 17’sini yabancı ziyaretçiler oluşturdu. Fuarda, pandemi ile birlikte değişen gereksinimler ve hayat şartları çerçevesinde bilhassa yapı dalı açısından öne çıkan fırsatlar değerlendirildi.

Türkiye’nin taşıyıcı dallarında düzenlediği fuarlar ile öne çıkan Hyve Group, bu yıl 43’üncüsünü düzenlediği Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul, bölüm için büyük bir moral kaynağı oldu. 9 ülkeden 250’nin üzerinde iştirakçi firmanın ağırlandığı fuarda yerli iştirakçiler ile yabancı alıcılar ortasında hedeflenen 1 milyar euro’luk iş hacmi yakalandı.

Fuar toplamda 16 bin 899 ziyaretçi tarafından ziyaret edilirken, bu sayının yüzde 17’sini yabancı ziyaretçiler oluşturdu. Böylelikle Yapı Fuarı tarihinin en yüksek yabancı iştirakini ağırladı. Yanı sıra, iştirakçi başına düşen ziyaretçi oranı ise yüzde 54 arttı.

Ticari hacmin yanı sıra dalında gelişim alanlarının tespit edilerek bu alanların iyileştirilmeleri için nelerin yapılabileceği, bölümün kanaat başkanı iştirakçiler tarafından ayrıntılı bir biçimde tartışıldı. Yenilikçi yaklaşımlar ile bölümü teknoloji ile buluşturacak, sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımlara yardımcı olması beklenen teşebbüslerin de uzunluk gösterdiği Yapı Tech Garage aktifliği kapsamında 9tekno-girişim, eser ve hizmetlerini fuar boyunca dal paydaşlarına tanıtma imkânı buldu.

Yapı Materyalleri Bölümünde Büyüme Fırsatları Yeni Olağanda

“Güvenli Ticaret, 365 Gün Fuarcılık” yaklaşımı ile pandemi periyodunda ikinci fuarlarını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Hyve Group Bölge Yöneticisi Kemal Ülgen, iştirakçilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda fuarın herkes için çok güçlü bir moral ve motivasyon sağladığını söyledi. Ülgen, şöyle devam etti:

“Hyve Group olarak pandeminin birinci ortaya çıktığı ve yaşanan meçhullüğü yönetilebilir bir duruma gelmesinin akabinde, geçtiğimiz yıl Kasım 2020’de WorldFood Istanbul Fuarı’mızı düzenledik. Bu yıl ise 43. Yapı Fuarımızda yerli ve yabancı bölüm paydaşlarını, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı rehberliğinde, memleketler arası deneyimlerimizle geliştirdiğimiz Safe & Secure standartlarımız çerçevesinde bir ortaya getirdik. Gayemiz el birliği ile yaklaşık 3 yıldır 21 milyar dolar düzeyine takılan ihracat sayısını 23 milyar dolar düzeyine çıkarmak. Bunun da nasıl mümkün olduğunu, Fuarımızda gerçekleştirilen oturumlarda, dalın kanaat liderleri tarafından bedellendirilen ve tespit edilen fırsat alanları ile gerçekleştirilebileceği ayrıntılı bir biçimde konuşuldu.”

Pandemi ile birlikte değişen hayat şartları ve bireylerin daha fazla meskende vakit geçirmesi nedeniyle, ömür alanlarını daha konforlu ve ferah alanlara dönüştürme eforunu hatırlatan Ülgen, bunun bölüme de bir hareket getirdiğini, ilerleyen günlerde bu dinamizmin bölümü daha da hareketlendirebileceğinin altını çizdi. Ülgen; fuar iştirakçilerinin gerek ziyaretçi gerekse yabancı alıcıların gösterdiği kıymetli iştirak nedeniyle çok şad olduklarını da ekledi.

218 Yabancı Alıcı, Yerli Üreticiler ile Bir Ortaya Geldi

Fuar her yıl olduğu üzere bu yıl da düzenlenen VIP Yurt Dışı Alım Heyeti programları kapsamında Fas, Tunus, Cezayir, Kamerun, Gürcistan, Uganda, Nijerya, Pakistan, Lübnan, Sudan, Umman, Ürdün, Azerbaycan, Kosova üzere toplam 11 ülkeden 218 satın alma profesyonelini ağırladı.

2018 yılından bu yana kullandığımız sanal ticaret uygulaması Hyve Connect (Matchmaking Sistemi) ile bu yıl da tüm iştirakçiler ve yabancı alıcılar fiyatsız olarak tek bir platform üzerinden süratli ve tesirli bir formda birbirleriyle bağlantı kurarak 1000’in üzerinde toplantı gerçekleştirdi ve yeni iş birliklerine imza atma fırsatı yakaladı.

Kesimin Geleceği, Değişen Muhtaçlıkları Karşılayabilecek, Sürdürülebilir Yaklaşımlarda

Fuarın birinci günü gerçekleştirilen Liderler Forumu’nda ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel moderatörlüğünde; Türkiye İMSAD İdare Heyeti Lider Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, GYODER İdare Konseyi Lideri Mehmet Kalyoncu, Zelzele İzolasyon Derneği Lideri Mehmet Emre Özcanlı ve ÇEDBİK İdare Konseyi Lider Yardımcısı Süleyman Akım , yapı bölümü ihracatı ve sürdürülebilir yenilik fırsatlarını paylaştı. Kesimin kanaat liderleri, 2021 ve sonrası için Türkiye yapı dalının hangi fırsatları değerlendirebileceğine dair öngörülerini aktardı. Artan nüfus nedeniyle değişen gereksinimlere uygun, daha az katlı ve insanların dış alan ile daha fazla temas edebileceği, sürdürülebilir yapıların öne çıkacağı, sarsıntı izolasyonunun kıymetinin artacağı yapıların Türkiye’nin gelecekteki yapı haritasında yer alacağı belirtildi. Ayrıyeten, pandemi nedeniyle insanların konutlarında daha fazla vakit geçirmesi sonucunda, ömür alanlarına daha ihtimamlı davranmalarının dalı canlandıracağını, bunun da değerli bir fırsat olduğu lisana getirildi.

GF Hakan Plastik sponsorluğunda ve Yapı Medya Bağlantı iş birliği ile, “Sağlıklı Yapılaşmanın Anahtarı: Suyu Tasarlamak ve Yönetmek” oturumunda sürdürülebilir bir su idaresi gerçekleştirebilmek ismine, su israfını önlemek için yapılması gerekenler ayrıntılandırıldı. Bahis, Yapı Medya İrtibat İçerik ve Aktiflik Yöneticisi Ezgi Tezcan’ın moderatörlüğünde; GF Hakan Plastik Eser ve Pazarlama Yöneticisi Hüseyin Ünlüyol, İSKİ Strateji Geliştirme Dairesi Lideri Prof. Dr. Tuğba Ölmez Hancı ve Akım Mühendislik Kurucusu Süleyman Akım tarafından değerlendirildi.

Fuarın ikinci gününde Nobon iş birliği ile gerçekleştirilen “Yapı Masterclass Buluşma, Tanışma ve Fuar Özel Çeşidi – İklim, Etraf ve Dijital Üretim” aktifliğine ziyaretçiler, Fuar Alanı içindeki iştirakçi firmalar ile bir ortaya gelerek etkileşimli tematik sohbetler gerçekleştirildi, gereçler yerinde deneyimlendi. Usta mimar ve mühendisle direkt irtibat kurma fırsatını bulan iştirakçilere sertifika takdim edildi. Bu aktiflik kapsamında gerçekleştirilen oturumda ise etraf ve mimarlık münasebetini ve yeni kuşak tasarlama ve üretim pratikleri NOBON Kurucusu Dr. Hasan Cenk Dereli’nin yönettiği, PIN Mimarlık Kurucu Ortağı Salih Küçüktuna, Yüksek İnşaat Mühendisi Ümit Özkan ve degostudio Kurucu Ortağı Volkan Taşkın tarafından tekrar ele alındı.

Değişim Mimarı İnovatif İdare Danışmanlığı iş birliğinde düzenlenen “Yapı Bölümünde Sürdürülebilir Büyümenin Sırrı: Çevik Dönüşüm” oturumunda ise çevik dönüşüm ile yeni jenerasyon idare yaklaşımlarını işletme gereksinimlerine uyarlama tartışıldı. Oturumda, Değişim Mimarı İnovatif İdare Danışmanlığı Kurucusu, Çevik Dönüşüm Koçu ve İşletme Mentoru Demet Demirer moderatörlüğünde düzenlenecek oturumda, Sigma Mühendislik Tasarım Departman Yöneticisi İlhan Ergüney, SOCAR Türkiye İnşaat Proje Baş Mühendisi Kadir Tolga Erpınar ve MAA Melike Altınışık Mimarlık Kurucusu ve Y. Mimar Melike Altınışık kelam aldı.

Fuarın üçüncü gününde devam eden “Yapı Masterclass” aktifliğinin kapsamında mimari ustalık sınıfı iştirakçilerinin stant ziyaretlerinın akabinde, “Salgınlar ve Dirençli Kamusal Alanlar” başlığında Nobon kurucusu Dr. Hasan Cenk Dereli eşliğinde, Deniz Aslan, Nergiz Arifoğlu ve Samim Magriso, açık alanlarda bulunmanın ve aralıklı buluşmaların ne kadar değerli olduğunu öğreten pandemi süreci sonrasında dirençli kamusal alanların işlevlendirme ve materyal takviyesi ile nasıl kurgulanabileceği tartışıldı.

Fuarın üçüncü günü son etkinliğinde ise Liderler Forumunun ikinci ayağı gerçekleştirildi. “Fikir Liderleri İnovatif Üretim ve Yatırım Modellerini Tartışıyor” başlığında; Bilişim Vadisi Tasarım Kümelenme Merkezi Yöneticisi Dr. Pınar Sipahi moderatörlüğünde, İzmir Hür Mimarlar Derneği (İzmirSMD) Lideri Hüseyin Egeli, Gayrimenkul ve İnşaat Birliği Platformu (GİİP) Gen. Skr. Mehmet Ali Kandemir, Gayrimenkul için Strateji Platformu (GİSP) İstikamet. Kr. Üyesi Mehmet Ersül, Türk Özgür Mimarlar Derneği (TürkSMD) Lideri Önder Kaya ve Urban Land Institute Türkiye (ULI Türkiye) Lideri Zafer Baysal deneyimlerini ve öngörülerini aktardı.

Tekno-Girişimler Yapı Tech Garage Alanında Bölümle Buluştu

Girişimcilerin kesimle daha sık bir ortaya gelmeleri yaklaşımından hareketle Değişim Mimarı İnovatif İdare Danışmanlığı iş birliğiyle ortaya çıkan ve 4 gün boyunca bölüme damga vuran girişimcileri ağırlayan Yapı Tech Garage alanı, tıpkı vakitte fuarın son günü “Maraton Sunumlar”ına mesken sahipliği yaptı. 9 farklı tekno teşebbüsçü, “Yapı Tech Garage Maraton Sunumları” ile yeni iş ve eser modelleri hakkında kesim paydaşlarını bilgilendirdi. Yenilikçi eser ve teknolojilerin tanıldığı bu özel alanda; sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapı bilgi modellemesi, ileri dönüşüm, yapay zeka, şantiye idare araçları, yapı taşınabilir uygulamaları, 3B üretim, online pazaryeri, bulut yazılım ve objelerin interneti üzere hususlarda teşebbüsler, tasarım basamağından bina teslim etabına kadar mimarlara, mühendislere, proje yöneticilerine, üreticilere, yüklenicilere, geliştiricilere, pazarlamacılara ve kullanıcılara farklı imkanlar sunduğu teknolojileri tanıtıldı.

43. Altın Mıknatıs Sahiplerini Buldu

Fuarın birinci yılından bugüne düzenlenen Altın Mıknatıs Stant Tasarım Mükafatları, stant dizaynında markalarını ve eserlerini ziyaretçiler için bir çekim noktasına dönüştüren firmalar ile buluştu. Kesimin en kıymetli dizayncısı, iç mimarı, mühendisi ve profesyonellerinden oluşan tecrübeli, bağımsız heyet üyelerinin birbirinden farklı kriteri değerlendirdiği yarışta; eserle kurdukları ilişki, eserin belirtilmek istenen niteliklerini en yeterli biçimde vurgulaması, 3 boyutlu tasarım objesi olarak düzenlenmesi, görsel materyal kullanımındaki estetik, standın modülerliği ve tekrar farklı yerlerde kullanılabilirliği baz alındı. Altın Mıknatıs Stant Tasarımı Ödülleri’nde birincilik mükafatı MG Demir Çelik San. ve Ticaret Ltd. Şti.’nin, ikincilik Tantımber – Tanwood Orman Eserleri San. Tic. A.Ş.’nin, üçüncülük Arfen Alüminyum San. ve Tic. A.Ş.’nin, Mansiyon San Deco’nun, Hyve Group Teşvik Mükafatı ise Portland Çelik Kapı İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.’nin oldu.

2022 yılında 24-27 Mart tarihleri ortasında gerçekleştirilmesi hedeflenen, yapı bölümünün milletlerarası buluşma noktası 44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul için birçok marka şimdiden yerini ayırttı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsored links: hacklink, hacklink satın al, gaziantep escort, hacklink al
hacklink , canlı bahis, pancakeswap sniper bot, Gaziantep escort, Beşiktaş escort , betgram, betgram giriş, betgram, modabet, yangın merdiveni,